

Zylc - Cały nasz Świat
Jak przygotować zylc, by smakował najlepiej :
Zylc – galareta z nóżek


Zylc był przygotowywany po uboju ze świeżego zapeklowanego mięsa i spożywany na zimno jako zakąska, dodatek do piwa lub wódki. Był równie popularny jak smalec i bardzo często spożywany. Ta zakąska, czy też zagryzka jest sposobem na wykorzystanie głowizny, nóżek, podgardla. Zylc jest daniem prostym, w ten sposób dawniej się żywiono. Świeże mięso było rzadkością. Tradycję przyrządzania tej potrawy potwierdzają fragmenty książki „Gawędy o dawnej kaszubskiej kuchni”, która powstała dzięki rozmowom autorki ze starszymi osobami zamieszkałymi na Kaszubach. Jak podaje R. Ostrowska w „Bedekerze kaszubskim” (1979): na święta lub z okazji zabicia świni prócz domowych kiełbas sporządza się duże ilości specjalnej kaszubskiej galarety z nóżek. Specjalnej, bo całość materiału sieka się drobniutko lub przepuszcza przez maszynkę oraz zakwasza octem.
składniki:
głowizna, nóżki wieprzowe, golonka, mięsne okrawki wieprzowe, marchew, cebula, pietruszka, listki bobkowe, ocet
wykonanie:
przygotować mięso i warzywa. Mięso posiekać, porąbać, oczyścić ze szczeciny, usunąć oczy i uszy. Wymoczyć. Mięso peklować w suchej zalewie z soli, pieprzu, listków bobkowych i ziela angielskiego przez co najmniej 24 godz. Dobrze zapeklowane mięso nabierze czerwonej barwy, twardej konsystencji i słonego smaku. Powoli gotować wywar, aż mięso samo odejdzie od kości. Pod koniec gotowania doprawić majerankiem. Mięso wyjąć, a wywar przecedzić. Mięso rozdrobnić, pokroić warzywa i i połączyć z wywarem. Doprawić do smaku octem i pieprzem. Powstałą masę przełożyć do foremek i odstawić do ostygnięcia i stężenia.
Składniki:
1 golonka wieprzowa
2 stópki wieprzowe
1/2 głowy wieprzowej
3 liście laurowe
12 ziaren ziela angielskiego
1/2 pora
1/2 selera
4 marchewki
3 cebule
sól
ocet do smaku
zielona pietruszka, koperek, groszek i cytryna do dekoracji
Sposób przyrządzenia:
Mięso i przyprawy zalać wodą, tak by je tylko przykryła, osolić i gotować 2 i pół godziny. Następnie włożyć warzywa w całości i dalej gotować jeszcze pół godziny. Mięso wyjąć i obrać z kości. Skóry i chrząstki zmielić na maszynce, a mięso, seler i marchew pokroić w kostkę. Wszystko włożyć do przecedzonego wywaru, doprawić do smaku i przegotować. Dodać ocet (tyle, aby smak galarety był lekko kwaśny) i wylać do miseczek lub filiżanek z listkiem pietruszki, kilkoma ziarenkami zielonego groszku i plasterkiem cytryny.
Odstawić do zastygnięcia.
Przed podaniem wyjąć galaretkę (do góry dnem) na półmisek i udekorować gałązką koperku oraz cytryną.
Zylc - galaretka wieprzowa
Zylc ze śledzia
Ta forma zylcu, czyli kaszubskiej galaretki, będzie doskonałą alternatywą dla tych, którym golonko i głowizna nie chcą przejść przez gardło.
Kilka wymoczonych filetów z solonych śledzi podgotować przez kwadrans na małym ogniu w mocnym wywarze warzywnym na włoszczyźnie, zielu angielskim, kilku ziarnach pieprzu i liściu laurowym.
Do odcedzonego wywaru dodać nieco marynaty z ogórków konserwowych lub pikli i żelatynę wg proporcji podanych na opakowaniu.
Kawałki śledzia udekorować siekanym jajkiem i ogórkami konserwowymi (kartuskimi) albo pilklami. Całość zalać wywarem z żelatyną, odstawić w chłodnie miejsce.



